Witamy w Szarlocie

Miejscu wypoczynku i wytchnienia

WYCIECZKI WYJAZDOWE

WYCIECZKA 1.

KOŚCIERZYNA  (wszystkie obiekty mieszczą się na terenie Kościerzyny)

MUZEUM ZIEMI KOŚCIERSKIEJ – Mieści się w odrestaurowanym Ratuszu Miejskim na rynku Kościerskim. Muzeum prezentuje historyczne, kulturalne oraz etnograficzne perełki regionu kościerskiego. Największymi atrakcjami obiektu są: drukowane Pismo Święte z komentarzami Marcina Lutra oraz XIX–wieczne kościerskie sztandary cechowe.

muzeum ziemii kościerskiej

MUZEUM AKORDEONÓW – Jedyne w Polsce i trzecie w Europie o takiej tematyce. Muzeum oferuje możliwość zobaczenia około 120 eksponatów z różnych krajów m.in. Polski, Francji, Włoch, Niemiec i Rosji. Niektóre z eksponatów to unikaty historyczne, które zachwycają kunsztem wykonania.

akordeony koscierzyna

MUZEUM KOLEJNICTWA, SKANSEN PAROWOZOWNIA KOŚCIERZYNA – Muzeum gromadzi pamiątki, które są związane z historią kolei. Dostępny do zwiedzania tabor oraz wspaniała kolekcja urządzeń związanych z kolejnictwem są polecanym obiektem wycieczkowym.

Parowozownia Kościerzyna 2

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI – W Sanktuarium znajduje się obraz Matki Boskiej trzymającej na rękach małego Jezusa z około 1610 r.

sanktuarium kościerzyna

AQUA CENTRUM – PARK WODNY – Kompleks basenów, zjeżdżalni oraz innych atrakcji wodnych.

aquacentrum koscierzyna

WYCIECZKA 2.

WDZYDZE KISZEWSKIE – MUZEUM – KASZUBSKI PARK ETNOGRAFICZNY-– Muzeum prezentuje zabudowę dawnej wsi kaszubskiej i kociewskiej z od XVIII do połowy XX w. Na terenie obiektu znajduje się ponad 40 obiektów zabytkowych, które posiadają wierne odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem.

kaszubski park etnograficzny

WDZYDZE KISZEWSKIE – WIEŻA WIDOKOWA – Wieża widokowa o wysokości 36,6 m, z której rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Kaszubach. Z wieży można podziwiać panoramę Wdzydz Kiszewskich i Krzyż Jezior Wdzydzkich z licznymi półwyspami i największą wyspą jeziora Wdzydze – Ostrowem Wielkim.

wieża widokowa wdzydze kiszewskie

LIPUSZ – KLASYCZNY MŁYN ORAZ MUZEUM GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO – Młyn z początku XIX w. napędzany siłą wody, które zakładano nad rzekami o wysokim prądzie.

Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego powstało w 2002 roku i  mieści się w kościele poewangielickim pochodzącym z 1865 roku. Obecnie w Muzeum znajduje się 170 eksponatów, wśród nich można oglądać stare sprzęty domowe oraz wóz strażacki.

młyn w Lipuszu
museum w Lipuszu

ŁUBIANA – ZAKŁADY PORCELANY STOŁOWEJ LUBIANA S.A. – Jest jednym z najnowocześniejszych i największych producentów porcelany w Polsce. Przepiękne wyroby oraz około 50 letnie doświadczenie przysłużyło się do osiągnięcia międzynarodowej sławy w produkcji zastaw. Osoby odwiedzające mogą obejrzeć oraz zakupić modne nakrycia stołów.

lubiana

WYCIECZKA 3.

KALWARIA WIELEWSKA – KASZUBSKIE SANKTUARIUM MĘKI PAŃSKIEJ – Przepiękny zespół 23 obiektów: 14 kaplic, 6 kompozycji rzeźbiarskich, święte schody, ambona oraz urokliwa pustelnia. Kalwaria została wkomponowana w zalesione stoki Babiej Góry, nad jeziorem Wielewskim.

Kalwaria Wielewska

MUZEUM ZIEMI ZABORSKIEJ W WIELU – Placówka jest częścią Gminnego Ośrodka Kultury, prezentuje eksponaty sztuki ludowej, sprzętu użytkowego oraz współczesną sztukę ludową. Wizytówką Muzeum jest największa wystawa haftów jednego autora  – Leonarda Brzezińskiego (około pół tysiąca dzieł).

muzeum ziemii zaborskiej w wielu

KAMIENNE KRĘGI W ODRACH – Rezerwat Kamiennych Kręgów zawiera ponad 140 grobów, 20 kurhanów i 4 charakterystyczne kamienne kręgi. Wśród kręgów wyznaczone zostało specjalne miejsce nazwane elipsą, gdzie według radiestetów skupiają się energie Ziemi i Kosmosu, a dzięki ich szczególnej koncentracji jest to strefa niezwykle pozytywnej energii.

Kręgi Kamienne Węsiory

REGIONALNA IZBA PAMIĄTEK W KARSINIE – W zbiorach Izby znajdują się monety, banknoty, ogromna ilość starych zdjęć oraz liczne przedmioty z okresu II wojny światowej.

regionalna izba pamiątek w karsinie

WYCIECZKA 4.

SZYMBARK – miejscowość oferuje szereg atrakcji m.in.:

– Dom do góry nogami – drewniany dom naturalnych rozmiarów, który został postawiony na dachu. Jedną stroną wbito go na metr w ziemię, a z daleka wygląda jak przewrócona makieta. Ten niezwykły dom ma być symbolem czasów PRL-u, gdy wszystko było postawione na głowie. Ma też symbolizować udział Kaszubów w wywróceniu do góry nogami systemu komunistycznego.

– Najdłuższa deska świata 36,83 m – wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa 12-06-2002 – deska wycięta z 120-letniej daglezji.

– Dom Sybiraka – dom budowany i zamieszkiwany przez Polaków 240 lat temu na Syberii.

– Muzeum Ciesielnictwa – 2300 eksponatów, służących przez pokolenia do obróbki drzewa.

Szymbark

WIEŻYCA – WIEŻA WIDOKOWA IM. JANA PAWŁA II – Wieżyca (328,6 m n.p.m) to najwyższe wzniesienie nie tylko na Kaszubach, ale na całym Niżu Europejskim. Z platformy widokowej roztacza się widok na Wzgórza Szymbarskie i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego. U podnóża Wieżycy znajduje się jedna z placówek Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego.

wieża widokowa Wieżyca

GOŁUBIE – OGRÓD BOTANICZNY – W ogrodzie znajduje się  4000 gatunków roślin, z tego 130 gatunków prawnie chronionych. Czynne od kwietnia do października!

ogród botaniczny

WYCIECZKA 5.

BĘDOMIN – MUZEUM HYMNU NARODOWEGO – Muzeum mieści się w zabytkowym dworku z XIII w. W roku 1747 urodził się tam Józef Wybicki twórca ,,Mazurka Dąbrowskiego’’.

W Muzeum eksponowane są dwie wystawy stałe. Pierwsza zatytułowana „Józef Wybicki i Jego epoka”, która ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Druga wystawa przedstawia rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w podtrzymaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w Ich walkach o odzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX wieku, aż po okres II wojny światowej. Dodatkową atrakcją jest wystawione po raz pierwszy całe drzewo genealogiczne rodu Wybickich. W muzeum mieszczą się także bardzo cenne eksponaty, jak np.: biżuteria z okresu powstania styczniowego.

muzeum_w_bedominie

GARCZYN – FARMA STRUSI AFRYKAŃSKICH – Farma została założona, jako pierwsza w Polsce w roku 1993. Stado liczy ponad 100 osobników dorosłych. Do głównych atrakcji należy obcowanie ze zwierzętami, możliwość skosztowania jajecznicy ze strusiego jaja oraz przejażdżki na grzbiecie wielbłąda.

farma strusi afrykańskich w Garczynie
haft kaszubski

AKTYWNY WYPOCZYNEK NA TERENIE KOMPLEKSU

Nasze atrakcje

PRZYSTAŃ WODNA

Zachęcamy do skorzystania z oferty wypożyczalni sprzętu wodnego i sportowego. Do dyspozycji są mi.n. kajaki, rowery wodne, łódki, żaglówki, łódki turystyczne z silnikiem elektrycznym, katamarany oraz sprzęt do turystyki leśnej.

Dowiedz się więcej

BOWLING / BILARD

bowling kręgielnia

Do dyspozycji oddajemy nowoczesną strefę bowling. Wyposażona w 4 tory do gry, stoły bilardowe, piłkarzyki i w pełni zaopatrzony bar oraz bogaty kalendarz imprez spełni oczekiwania Gości.

Dowiedz się więcej

CLUBIK

Serdecznie zapraszamy do zabawy i organizacji urodzin dla dzieci w CLUBIKU. Sala zabaw  to miejsce, w którym dzieci znajdują się pod profesjonalną opieką animatorów i mają możliwość przeżycia fantastycznej przygody.

Dowiedz się więcej

KOZIA ZAGRODA

zagroda

Obecnie dzieci mieszkające w dużych miastach, rzadko mają okazję obcowania ze zwierzętami gospodarczymi. Często bywa tak, że świnki, kózki czy kurki znają tylko z książek i bajek. Mając na uwadze rozwój najmłodszych, postanowiliśmy założyć Mini Zoo, które cieszy się niezwykłą popularnością.

Dowiedz się więcej

LETNIA STAJNIA

konie

W okresie od połowy czerwca do końca sierpnia zapraszamy wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem nauki jazdy konnej oraz osoby chcące doskonalić swoje umiejętności jeździeckie. Oferujemy przejażdżki oraz naukę jazdy konnej na loży dla dzieci, młodzieży oraz chętnych osób dorosłych.

Dowiedz się więcej

PLAŻA

plaża

Plaża piaszczysta plac zabaw oraz pomost z strefami do kąpieli – brodzik dla dzieci, strefa dla nieumiejących pływać, strefa dla umiejących pływać.

Nad osobami w miejscu wykorzystywanym do kąpieli nadzoruje ratownik tylko w sezonie letnim (lipiec sierpień).

Dowiedz się więcej