Trasy rowerowe z i do Szarloty!

RODZINNE WYCIECZKI ROWEROWE

To doskonała trasa na rozruszanie nóg i zrozumienie, co takiego mają w sobie te tereny, że z roku na rok przyjeżdża tu coraz więcej turystów, zwłaszcza rowerzystów. Będą więc pagórki, wspaniałe lasy, ogromne czyste jeziora, malownicze rzeczki i małe senne wioski. Wszystko w pigułce łatwej do przełknięcia.
Trasa jest łatwa technicznie. Każdy, kto potrafi utrzymać się na dwóch kółkach, bez trudu ją pokona. Wzniesienia nie będą trudne do zaliczenia. Właściwie czeka nas tylko jeden ostrzejszy podjazd. Na Kaszubach to naprawdę nie jest dużo. Nic, tylko wsiadać na rower!

trasa rowerowa 960_720
trasa_rowerowa_17_5_km_wdzydze_hotel_Szarlota
trasa_rowerowa_13_5_km_wdzydze_hotel_Szarlota

Kościerzyna

0 km Z dworca PKP należy pojechać w lewo. Rowerową ścieżką wzdłuż ul. Dworcowej docieramy do ul. Matejki. Skręcamy w lewo, by tuż przed przejazdem kolejowym odbić w prawo. Niecałe pół kilometra dalej trasa skręca ponownie w lewo. Szutrówka wiedzie do rozwidlenia, na którym kierujemy się na wzniesienie, jadąc na wprost lub w lewo – obie odnogi prowadzą do niewielkiego tunelu pod torami kolejowymi. Za nim, trzymając się głównej drogi, mijamy gospodarstwa, a na rozstajach polnych równorzędnych dróg odbijamy w prawo do lasu.
3,4 km Kawałeczek dalej, na następnym rozwidleniu należy pojechać drogą odbijającą w prawo. Trawersuje ona stok. Z prawej oczko wodne. Po chwili wyjeżdżamy z lasu na rozległe pola zajmujące niewielkie wzniesienia. Przecinamy Wierzycę, a za oczkiem wspinamy się na wzgórze. Na szczycie trasa skręca w lewo, w brukowaną drogę przechodzącą w żwirówkę, jedziemy cały czas na wprost. Mknąc przez piękne pagórkowate tereny, tuż przed zabudowaniami Wielkiego Klinczu, docieramy do skrzyżowania, na którym odbijamy w prawo, w szutrówkę.
9,3 km Wyłożona płytami betonowymi droga dociera do asfaltówki. Skręcamy w lewo, by po 250 m na rozwidleniu odbić w prawo (kierunek Nowy Podleś). Jedziemy wąską asfaltową drogą. Trasa przecina tory kolejowe i most na Wierzycy. Dotarłszy do głównej drogi asfaltowej, skręcamy w prawo, a za chwilę w lewo. Wąska asfaltowa szosa wiedzie przez las. Wkrótce dojeżdżamy do prostopadłej drogi, gdzie odbijamy w lewo na Juszki (leśniczówka Debrzyno). Za leśniczówką trasa wkracza na teren Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego (15,9 km). Z lewej między drzewami migocze jezioro.

Juszki

16,6 km Mijamy wieś i razem z zielonym szlakiem pieszym kierujemy się na Wdzydze. Znaki prowadzą leśnym duktem. W miejscu, w którym szlak odbija z głównej drogi opadając stromo w dół należy go zignorować i pojechać prosto. Droga wiedzie przez bagnisty las. Jedziemy zgodnie ze wskazaniami kamiennych drogowskazów. Na pierwszym rozwidleniu trzeba skręcić w prawo na Wąglikowice. Mijamy następne skrzyżowania, a na kolejnym, jadąc przed siebie obieramy azymut na Czarlinę. Dotarłszy do asfaltowej szosy przekraczamy ją, wjeżdżając na żwirową drogę. Wiedzie ona do osady Czarlina Wieś. Poprowadzą nas czerwone znaki.
20,5 km Mijamy wieś Skoczkowo i jedziemy szutrówką przez pola i rzadko pojawiające się zabudowania. Po dotarciu do asfaltówki skręcamy w lewo, zgodnie z czerwonym szlakiem. Gdy pojawiają się pierwsze zabudowania Czarliny trasa odbija w prawo, w wąski gruntowy trakt biegnący w dół. Przekraczamy most na Wdzie