Trasy Rowerowe - Hotel Szarlota
Szarlota Kompleks Wypoczynkowy
left
right
Dorosłych
-
+
Wiek 3-5 dziecko
-
+
Zamknij
Wybierz

Napisz do nas

Jak dojechać?

+48 58 686 77 55

Rezerwuj online

Kup voucher

Rezerwuj kręgle/bilard

Trasy Rowerowe

Rodzinne wycieczki rowerowe

Trasy rowerowe z i do Szarloty!

To doskonała trasa na rozruszanie nóg i zrozumienie, co takiego mają w sobie te tereny, że z roku na rok przyjeżdża tu coraz więcej turystów, zwłaszcza rowerzystów. Będą więc pagórki, wspaniałe lasy, ogromne czyste jeziora, malownicze rzeczki i małe senne wioski. Wszystko w pigułce łatwej do przełknięcia. Trasa jest łatwa technicznie. Każdy, kto potrafi utrzymać się na dwóch kółkach, bez trudu ją pokona. Wzniesienia nie będą trudne do zaliczenia. Właściwie czeka nas tylko jeden ostrzejszy podjazd. Na Kaszubach to naprawdę nie jest dużo. Nic, tylko wsiadać na rower!

Kościerzyna

0 km Z dworca PKP należy pojechać w lewo. Rowerową ścieżką wzdłuż ul. Dworcowej docieramy do ul. Matejki. Skręcamy w lewo, by tuż przed przejazdem kolejowym odbić w prawo. Niecałe pół kilometra dalej trasa skręca ponownie w lewo. Szutrówka wiedzie do rozwidlenia, na którym kierujemy się na wzniesienie, jadąc na wprost lub w lewo – obie odnogi prowadzą do niewielkiego tunelu pod torami kolejowymi. Za nim, trzymając się głównej drogi, mijamy gospodarstwa, a na rozstajach polnych równorzędnych dróg odbijamy w prawo do lasu.

3,4 km Kawałeczek dalej, na następnym rozwidleniu należy pojechać drogą odbijającą w prawo. Trawersuje ona stok. Z prawej oczko wodne. Po chwili wyjeżdżamy z lasu na rozległe pola zajmujące niewielkie wzniesienia. Przecinamy Wierzycę, a za oczkiem wspinamy się na wzgórze. Na szczycie trasa skręca w lewo, w brukowaną drogę przechodzącą w żwirówkę, jedziemy cały czas na wprost. Mknąc przez piękne pagórkowate tereny, tuż przed zabudowaniami Wielkiego Klinczu, docieramy do skrzyżowania, na którym odbijamy w prawo, w szutrówkę.

9,3 km Wyłożona płytami betonowymi droga dociera do asfaltówki. Skręcamy w lewo, by po 250 m na rozwidleniu odbić w prawo (kierunek Nowy Podleś). Jedziemy wąską asfaltową drogą. Trasa przecina tory kolejowe i most na Wierzycy. Dotarłszy do głównej drogi asfaltowej, skręcamy w prawo, a za chwilę w lewo. Wąska asfaltowa szosa wiedzie przez las. Wkrótce dojeżdżamy do prostopadłej drogi, gdzie odbijamy w lewo na Juszki (leśniczówka Debrzyno). Za leśniczówką trasa wkracza na teren Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego (15,9 km). Z lewej między drzewami migocze jezioro.

44,9 km Brukowana droga wzdłuż rezerwatu Strzelnica prowadzi do zabytkowej alei jaworowej (ul. Strzelecka). Na jej końcu skręcamy w prawo, a po dotarciu do ul. Wybickiego w lewo. Zaraz potem należy odbić w prawo na ścieżkę rowerową i dojechać do ul. Szopińskiego. Na rondzie kierujemy się w lewo, a następnie skręcamy w prawo, w ul. Dworcową i jedziemy w prawo w skos do stacji 48,1 km

Juszki

16,6 km Mijamy wieś i razem z zielonym szlakiem pieszym kierujemy się na Wdzydze. Znaki prowadzą leśnym duktem. W miejscu, w którym szlak odbija z głównej drogi opadając stromo w dół należy go zignorować i pojechać prosto. Droga wiedzie przez bagnisty las. Jedziemy zgodnie ze wskazaniami kamiennych drogowskazów. Na pierwszym rozwidleniu trzeba skręcić w prawo na Wąglikowice. Mijamy następne skrzyżowania, a na kolejnym, jadąc przed siebie obieramy azymut na Czarlinę. Dotarłszy do asfaltowej szosy przekraczamy ją, wjeżdżając na żwirową drogę. Wiedzie ona do osady Czarlina Wieś. Poprowadzą nas czerwone znaki.

20,5 km Mijamy wieś Skoczkowo i jedziemy szutrówką przez pola i rzadko pojawiające się zabudowania. Po dotarciu do asfaltówki skręcamy w lewo, zgodnie z czerwonym szlakiem. Gdy pojawiają się pierwsze zabudowania Czarliny trasa odbija w prawo, w wąski gruntowy trakt biegnący w dół. Przekraczamy most na Wdzie i wygodną leśną drogą pedałujemy do Loryńca. W wiosce przecinamy brukowaną drogę. Pojawia się zielony szlak pieszy. Trasa dociera do skrzyżowania, skręca w prawo i mija pomnikowy 180-letni klon. Ponownie przecinamy Wdę, jadąc lasem wzdłuż Trzebiochy. Po drodze, po lewej stronie podziwiamy 200-letni dąb szypułkowy. Opuszczając las trzeba rozstać się z zielonymi znakami (skręcają w lewo). Dalej prowadzi nas czerwony szlak. Czerwone znaki omijają Grzybowski Młyn. Warto jednak skręcić na chwilę do wioski. Jej główną atrakcją jest – jak sama nazwa wskazuje – młyn stojący nad Trzebiochą.

30,6 km Na rozstajach trasa skręca razem z czerwonymi znakami w lewo. Zmęczeni rowerzyści mogą odbić w prawo. Wariant skraca wycieczkę o 7,6 km wiodąc szosą. Przejeżdżamy mostem i jedziemy dość ostro pod górę. Na szczycie trasa skręca w lewo i biegnie do Kościerzyny przez Grzybowo oraz Sycową Hutę.

31 km Przed nami niewielki podjazd. Ze wzniesienia można podziwiać jezioro Sominko, a wkrótce w zasięgu wzroku pojawi się jezioro Sudomie. Szlak wiedzie piaszczystą drogą przez las. Warto gdzieś zatrzymać się na mały odpoczynek. Później mijamy łąki i ponownie wjeżdżamy między drzewa. Droga przekracza Pilicę i wbiega do Łubiany.

Łubiana

35,9 km Ulicą Długą docieramy do skrzyżowania z ul. Kaszubską. Skręt w prawo i pędzimy w dół. 500 m za mostem nad rzeką Graniczną opuszczamy asfaltówkę odbijając w prawo. Razem ze szlakiem jedziemy w stronę drzew. Za lasem trasa przekracza szosę nr 209 i prowadzi wąską asfaltówką do Garczyna. Pojawia się żwirowa nawierzchnia, po której przejeżdżamy tory kolejowe. Na małej stacji PKP Garczyn można poczekać na pociąg do Kościerzyny.

39,8 km Przy ogrodzeniu ośrodka wypoczynkowego należy skręcić w prawo, w leśną dróżkę. Czerwony szlak zbliża się do krótkiego, ale niezwykle ostrego zjazdu. Zanim go pokonamy warto zatrzymać się, by z wysokiej skarpy ogarnąć wzrokiem okolice jeziora Garczyn. Po zjeździe pokonujemy krótki podjazd i odbijamy w prawo, w brukowaną drogę. Teraz mozolnie pniemy się pod górę. Żwirówka prowadzi przez las obok krzyża i pod wiaduktem kolejowym. Rozpoczyna się kolejny podjazd.