Historia Obiektu - Hotel Szarlota
Szarlota Kompleks Wypoczynkowy
left
right
Dorosłych
-
+
Wiek 3-5 dziecko
-
+
Zamknij
Wybierz

Napisz do nas

Jak dojechać?

+48 58 686 77 55

Rezerwuj online

Kup voucher

Rezerwuj kręgle/bilard

Historia Obiektu

Historia miejscowości Szarlota

Historia miasta licząca już ponad 600 lat

Historia miasta Kościerzyny licząca już ponad 600 lat (1398r.), jest niezwykle ciekawa. Historycy językoznawstwa nazwę miasta wywodzą od rzeczownika „kościerz” (zarośla, krzewy).

Kościerzyna należy do starych osad słowiańskich, znanych już w XIII wieku jako posiadłość książąt pomorskich. Jej najwcześniejsze dzieje jako osady ludzkiej sięgają jednakże czasów prehistorycznych, z których pochodzą ślady w postaci grobów skrzynkowych odkrytych na szczątkach cmentarzysk. Pierwsza pisaną wzmiankę i swą najdawniejszą nazwę Costerina zawdzięcza miasto księciu Mściwojowi II, który dokumentem z 1284 roku nadał osadę wraz z okoliczną ziemią Pirsona swej krewniaczce, księżnej Gertrudzie.

Wśród 22 miejscowości tej ziemi, o których była mowa w nadaniu, pierwsza wymieniona została Costerina. Nazwa miasta pojawia się w starych dokumentach jeszcze dwukrotnie: w przywileju z 1291 roku i w akcie sprzedaży z 1312 roku. W 1772 roku, z chwilą pierwszego rozbioru Polski, miasto znalazło się pod zaborem pruskim.

Okres szczególnie ważny dla naszej historii

Legenda niesie...

Okres wojen napoleońskich był szczególnie ważny dla naszej historii. Po zwycięstwie nad Prusami, jesienią 1806 roku, na ziemie polskie wkroczyła armia napoleońska. Jej mieszkańcom dodała otuchy i nadziei na odbudowę niepodległego państwa. W listopadzie tego roku wydana została odezwa do Polaków. Nawoływała ich do zbrojnego odzyskania utraconej ojczyzny.

Jej autorami byli gen. Jan Henryk Dąbrowski oraz twórca pieśni legionów – obecnego hymnu narodowego – Józef Wybicki (Będomin k/Kościerzyny). Już z końcem 1806 i na początku 1807 roku nowo uformowane jednostki polskie wraz z armią francuską stoczyły ciężkie walki z oddziałami pruskimi i wojskiem rosyjskim na lewym brzegu Wisły, a także oblegały i zdobyły Gdańsk.

Legenda niesie, że po przejściu tychże wojsk napoleońskich w okolicy Kościerzyny, w dolinie zamieszkiwała pewna piękna i życzliwa kobieta, będąca żoną generała, bądź wyższego oficera wojsk Napoleona  – na imię miała Charlotte. Nie żałowała strawy głodnemu, leków choremu ani też pożyczki potrzebującemu. Okoliczni mieszkańcy pokochali ową damę i na jej cześć dolinę nazwano jej imieniem.

CHARLOTTEN (Karolina) TAL (dolina) – DOLINA CHARLOTTY

Historia obiektu

Historia kompleksu wypoczynkowego Szarlota

Historia SZARLOTY sięga już 1961 roku, kiedy to Dyrekcja Polskich Linii Oceanicznych zdecydowała o budowie zakładowego ośrodka campingowego dla swoich pracowników. Poszukiwano miejsca, które będzie oazą spokoju, relaksu dla ludzi potrzebujących odpoczynku. Miejsce pod budowę ośrodka poszukiwano z „ lotu ptaka” chcąc, aby lokalizacja zapewniła jak najlepszy komfort wypoczynku spragnionym wytchnienia.

Inwestorom chodziło o miejsce znajdujące się blisko miasteczka, z łatwym dojazdem z trójmiasta. Idealne miejsce wypatrzono wówczas nad jeziorem Osuszyno, niedaleko Kościerzyny, wśród malowniczych sosen. Grunty nad jeziorem od wieków należały jednak do szanowanej rodziny kaszubskiej, która została przymusowo wywłaszczona ze swojego dziedzictwa.

Budowę obiektu rozpoczęto w czerwcu 1962r. Powstało 39 domków typu „Krutynia”, 19 „Chatek Puchatka” i 12 domków typu „Wieżyca”. Ośrodek prężnie się rozwijał i już rok później powstał pawilon hotelowy z kuchnią i jadalnią. Nad brzegiem jeziora stanął hangar wraz z salą świetlicową. Do dyspozycji Gości oddano kajaki, łodzie wiosłowe oraz rowery wodne. Z czasem powstały również: boiska do tenisa, siatkówki, badmintona, kawiarnia, sala telewizyjna, sala brydżowa oraz biblioteka.

Piękny początek nowej ery

W ośrodku SZARLOTA

W przeciągu kilkudziesięciu lat ośrodek PLO rozwijał się i zaspokajał potrzeby własnej firmy, lecz w „czasach załamania” jak wiele firm podobnych, zaczął niestety podupadać dlatego zdecydowano o jego sprzedaży.

W roku 1997 drogą przetargu i prawem do pierwokupu, dawny właściciel odzyskał utracone grunty. To był piękny początek nowej ery w ośrodku SZARLOTA.

Celem Kompleksu jest dążenie do ciągłego rozwoju i podążanie za trendami, jednocześnie pielęgnując tradycję, z jakiej wywodzi się SZARLOTA.

Państwa zadowolenie oraz grono stałych Gości napawa nas dumą i potęguje chęć do dalszego prężnego działania.

Dzisiaj, dumni z tradycji, nadal kroczymy naprzeciw nowym wyzwaniom…