ATRAKCJE do 30 km - Hotel Szarlota
Szarlota Kompleks Wypoczynkowy
left
right
Dorosłych
-
+
Wiek 3-5 dziecko
-
+
Zamknij
Wybierz

Napisz do nas

Jak dojechać?

+48 58 686 77 55

Rezerwuj online

Kup voucher

Rezerwuj kręgle/bilard

ATRAKCJE do 30 km

ZIELONY PUNKT KONTROLNY

Nadleśnictwo Kościerzyna

Zielony Punkt Kontrolny jest koncepcją udostępniania lasu z wykorzystaniem elementów orientacji sportowej. W celu uatrakcyjnienia Twojego wypoczynku, umieszczono w lesie 38 punktów kontrolnych w postaci drewnianych słupków. Część słupków znajdziesz przy drogach i ścieżkach, inne natomiast ukryte są głębiej w lesie: na pagórkach, w dołkach czy bagienkach.

Zielony Punkt Kontrolny jest grą terenową odbywającą się lesie, więc przygotuj się na deszcz, wodę, gałęzie pod nogami, kamienie, owady i wiele innych elementów nieodłącznie związanych z przyrodą ożywioną i nieożywioną.

źródło: www.koscierzyna.gdansk.lasy.gov.pl

SALA DYDAKTYCZNA

Nadleśnictwo Kościerzyna

Sala edukacji przyrodniczo-leśnej w Nadleśnictwie Kościerzyna powstała w październiku 2005 roku. Od tamtego czasu odwiedziło ją około 4000 osób. Głównym jej zadaniem jest ukazywanie piękna przyrody oraz zwrócenie uwagi na pracę leśników jako opiekunów i gospodarzy lasu.

Sala jest wyposażona w sprzęt multimedialny do projekcji filmów oraz prezentacji. Zwiedzanie sali odbywa się w grupach (wizyta wcześniej umówiona z przedstawicielem Nadleśnictwa) oraz indywidualnie.

źródło: www.koscierzyna.gdansk.lasy.gov.pl/sala-dydaktyczna

AQUA CENTRUM W KOŚCIERZYNIE (3 KM)

Najnowocześniejszy kompleks sportowo – rekreacyjny na Kaszubach. Szeroka gama usług AQUA Centrum skierowana jest nie tylko do ludzi aktywnych, ale wszystkich osób, którzy chcą zadbać o siebie i poprawić swoją sprawność fizyczną i psychiczną. AQUA Centrum dysponuje trzema basenami (sportowym, rekreacyjnym i specjalistycznym do nurkowania). Na hali basenowej znajdują się leżanki masujące, jacuzzi, bicze i parasole wodne, dzięki którym można skorzystać z dobroczynnych właściwości hydromasażu. Posiadamy również dwie zjeżdżalnie, małą dwutorową i dużą o długości 60 metrów, które z pewnością zapewnią Państwu niezapomnianą zabawę i wiele radości. Poza szaleństwami w wodzie zapraszamy Państwa także do korzystania z naszych dwóch siłowni wyposażonych w profesjonalne i wysokiej klasy urządzenia treningowe, które umożliwiają kompleksowy trening całego ciała. Pełen relaks umożliwią Państwu – łaźnia parowa i sauna sucha. Ponadto, zapraszamy także do korzystania z różnych zabiegów pielęgnacyjnych twarzy i całego ciała w studiu odnowy biologicznej i gabinecie kosmetycznym naszego Centrum. W części suchej AQUA Centrum mieści się restauracja Wodnik, która oferuje szeroki wybór zdrowych dań i napojów, jak również organizuje różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych i stanowi doskonałe miejsce dla rehabilitacji oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. Miła atmosfera i profesjonalny personel sprawią, że poczują się Państwo zrelaksowani i pełni energii do życia.

źródło: strona internetowa kompleksu

SKANSEN

PAROWOZOWNIA KOŚCIERZYNA (5 km)

Obecnie Skansen „Parowozownia Kościerzyna” jest placówką muzealną prowadzoną przez Zakład Taboru w Gdyni. Od 1996 roku dyrektorem kościerskiego muzeum jest Pan Jan Recław. To właśnie tu zatrzymał się czas dla najlepszych lat polskiego kolejnictwa. W tym historycznym miejscu powracają wspomnienia z niezwykle bogatych dziejów dróg żelaznych Polsce. Wszystkie budynki skansenu są świetnie zachowane i pochodzą z 1929 roku. Początkowo na ten teren sprowadzono ciężkie eksponaty z likwidowanej parowozowni w Elblągu. Z czasem eksponatów przybywało, dochodziły kolejne parowozy i lokomotywy. Obecnie muzeum posiada 81 egzemplarzy starych lokomotyw, wagonów i przelotową halę. W salach ekspozycyjnych możemy zobaczyć niespotykane już urządzenia, narzędzia, elementy starych mechanizmów. Każdy z eksponatów skansenu „Parowozowni Kościerzyna” posiada swoją niepowtarzalną historię. Znajdują się tam parowozy, które są ostatnimi z istniejących, jak na przykład PU29-03, czy pamiętający czasy powstania II Rzeczypospolitej, Twl-90. Warto tu również wspomnieć o najstarszym eksponacie, którym jest parowóz OK-1 z 1915 roku. Skansen posiada także nietypowe pojazdy kolejowe. Wśród nich jest wagonik kolejki wysokogórskiej, w czasach swej świetności wspinający się na Kasprowy Wierch. Można też obejrzeć wąskotorówkę, jak też kolejkę, która kiedyś kursowała w berlińskim metrze.

Ważnym elementem funkcjonowania skansenu były do niedawna przejazdy parowozem ” Costerina”, kursującym w latach 1996-1999 w okresie letnim na trasie Kościerzyna-Gdynia-Kościerzyna. Jeszcze kilka lat temu pociągi retro złożone z czynnych parowozów i wagonów z dawnych lat, wyruszały ze skansenu do Braniewa, na Hel i festiwal w Mrągowie. Szkoda, że tego nie udało się zachować. Byłaby to zapewne świetna atrakcja turystyczna promująca nasze miasto.

Kościerskie muzeum jest ewenementem w skali kraju. Podobne tego typu obiekty to: Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, Skansen Taboru Kolejowego Chabówka, Skansen Jaworzyna Śląska, Parowozownia Wolsztyn oraz Skansen Taboru Kolejowego Zduńska Karsznice.

źródło: strona internetowa skansenu

LOTNISKO KORNE (8 KM)

To kontynuacja tradycji lotniczych przedwojennej Pomorskiej Szkoły Szybowcowej LOPP w pobliskim Gostomiu. Z lotniska startują szybowce, motolotnie i niewielkie samoloty. W sezonie letnim są organizowane loty widokowe dla turystów (wymagana rezerwacja telefoniczna). Na lotnisku można podziwiać wystawę przedstawiającą historię lotnictwa szybowcowego na Kaszubach.

źródło: internet

WIEŻA WIDOKOWA WE WDZYDZACH KISZEWSKICH (12 KM)

Wdzydze Kiszewskie (12 km) długo czekały żeby pokazać swoje piękno. Stało się to dzięki zbudowanej i oddanej do użytku 25 czerwca 2010r wieży widokowej i wiacie edukacyjnej. Konstrukcja z drewna modrzewiowego o wysokości 35,60 metra, z tarasami widokowymi na 10, 20 i 30 metrach to budowla robiąca wrażenie, a zarazem dająca uczestnikom gwarancję bezpieczeństwa. Z górnego tarasu na pierwszy „rzut oka” widać piękno krajobrazu: bezkresne wody, lasy bez końca, układ zabudowy wsi Wdzydze i dalszych okolic. Patrząc przez lunetę, która została zamontowana na górnym tarasie, sięgamy znacznie „głębiej”.

źródło: internet

MUZEUM GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO W LIPUSZU (13,8 KM)

Jest najmłodszym muzeum w powiecie kościerskim; znajdują się w nim eksponaty, które do niedawna używane były w Kaszubskich domach i gospodarstwach. Muzeum posiada 200 narzędzi i urządzeń. Mieści się w centrum wsi w XIXw. Poewangielickim kościele.Obiekt na co dzień jest zamknięty dlatego przed przyjazdem należy zadzwonić, aby otworzono drzwi.

źródło: internet

OGRÓD BOTANICZNY W GOŁUBIU (14 KM)

Znajduje się w nim 4000 gatunków roślin, z tego 130 gatunków prawnie chronionych. Czynne od kwietnia do października.

źródło: internet

KLASYCZNY MŁYN W LIPUSZU (14 KM)

Poruszany siłą spadającego wodospadu (energia odzyskiwana z wody spadającej nieprzerwanie z dużych wysokości).Leży nad Czarną Wdą, na Kaszubach, początkowo był wyłącznie konstrukcją drewnianą, pochodzi z początków XIX wieku. Z czasem został podmurowany. Dziś jest starannie zakonserwowanym zabytkiem kultury kaszubskiej. Tradycja młynów wodnych sięga III wieku naszej ery, były one wykorzystywane do mielenia zbóż na mąkę. Zostały wyparte dopiero w wieku XIX, na skutek wynalezienia maszyny parowej, która zastąpiła energię wodną. Wieś Lipusz znajduje się na zachodzie powiatu kościerskiego na Pomorzu, na terenie Lipuskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Przepływające tamtędy Wda jest cenioną atrakcją turystyczną tego obszaru stanowi, bowiem szlak wodny dla turystyki kajakowej.

źródło: internet

MUZEUM HYMNU NARODOWEGO W BĘDOMINIE (14 KM)

siem kilometrów na wschód od Kościerzyny leży niewielka wieś Będomin, w której znajduje się XVIII-wieczny dwór otoczony parkiem z trzystuletnimi dębami i lipami. W dworze tym przez lata należącym do rodziny Józefa Wybickiego, istnieje od 1798r. jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego.

Gromadzone są w nim pamiątki po twórcy polskiego hymnu i wybitnych postaciach z jego epoki, dokumenty dotyczące historii Mazurka Dąbrowskiego, a także elementy wyposażenia dworu z XVIII i XIX wieku. W zbiorach znajdują się: meble, dywany, medale pamiątkowe, telegramy i karty pocztowe z początków XX wieku, XIX-wieczne obrazy i kilimy o tematyce patriotycznej, dzieła literackie i plastyczne inspirowane Pieśnią Legionów Dąbrowskiego.

źródło: internet

SZYMBARK (18 KM)

Dom do góry nogami – drewniany dom naturalnych rozmiarów, który został postawiony na dachu. Jedną stroną wbito go na metr w ziemię, a z daleka wygląda jak przewrócona makieta. Ten niezwykły domu ma być symbolem czasów PRL-u, gdy wszystko było postawione na głowie. Ma też symbolizować udział Kaszubów w wywróceniu do góry nogami systemu komunistycznego.

Najdłuższa deska świata 36,83m – wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa 12-06-2002r – deska wycięta z 120-letniej daglezji.

Dom Sybiraka – dom budowany i zamieszkiwany przez Polaków 240 lat temu na Syberii.

Muzeum Ciesielnictwa – 2300 eksponatów, służących przez pokolenia do obróbki drzewa.

Dom Harcerza – historia organizacji młodzieżowych YMCA, ZHP – miejsce pamięci narodowej z historią Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

Kuźnia – miejsce, gdzie można zobaczyć przy pracy kowala.

Piec chlebowy – gdzie będzie się wypiekać tradycyjny kaszubski chleb.

Dwór Salino – replika dworku 300-letniego, położonego niedaleko Wejherowa.

Stół noblisty im. Lecha Wałęsy – stół na około 200 osób, ważący 6 ton, największy na świecie wykonany z jednego drzewa.

źródło: internet

WIEŻA WIDOKOWA NA WIEŻYCY (19 KM)

Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem na Niżu Środkowoeuropejskim(328 m n.p.m.) Wieżyca zwana Królową Moren Polskich znajduje się w Kaszubskim Parku Narodowym o powierzchni 35000ha.Królowa Moren położona jest 15 km od Kartuz w kierunku południowo-zachodnim, niespełna kilometr od szosy łączącej Ekiertów i Kościerzynę.

źródło: internet

KAMIENNE KRĘGI - WĘSIORY (23 KM)

Rezerwat Kamiennych Kręgów zawiera ponad 140 grobów, 20 kurhanów i 4 charakterystyczne kamienne kręgi. Miejsce to jest bardzo ciekawe, często u odwiedzających powoduje różne reakcje, między innymi niektórzy uważają, że miejsce to ma negatywne oddziaływanie na człowieka.

źródło: internet

FARMA STRUSI AFRYKAŃSKICH W GARCZYNIE ( 28,7 KM)

Farma Strusi Afrykańskich w Garczynie została założona jako pierwsza w Polsce w roku 1993. Stado liczy ponad 100sztuk osobników dorosłych. Walorem farmy jest możliwość zwiedzania, a także skosztowania jajecznicy ze strusiego jaja, czy przejażdżki na grzbiecie wielbłąda. Farma jest otwarta codziennie w godzinach 9:00-17:00.

źródło: internet